PARK HRVATSKIH BRANITELJA

Povodom otvorenja "Parka hrvatskih branitelja", učenici su uređivali prostor školskog vrta.

Svi bi učenici došli u školu u 8 i do 9 bi uređivali naš park. Park podsjeća na dio naše poznate Primoštenske čipke. Puteljci kroz koje se prolazi da bi se došlo do vrtova bili su obrasli travom, ali vrijedni učenici su svu travu "ćupkali" i na ta kamenja je stigao šljunak. Profesori Nenad Marinov i Velibor Janković su zaslužni za ovaj projekt čiji je nositelj Učenička zadruga "Maslina". Ideja da školski vrt postane "Park hrvatskih branitelja" potekla je od gospodina Nedjeljka Marinova, ravnatelja naše škole, te je predložio Školskom odboru koji ju je zdušno prihvatio. Park će imati edukativni karakter i predstavljati će hrvatske branitelje kroz povijest. Obilježja braniteljima su velike stijene na kojima su na metalnoj ploči ispisana imena branitelja. Za ovu priliku postavili smo dvije ploče: Filipu Gaćini Bilinu poznatom po uzviku "Obadva, obadva, oba su pala" i Petru Zrinskom i Franu Krsti Frankopanu kojima je godišmjica pogubljenja bila pred par dana.  Učenicima nije bio problem raditi u vrtu, jer svi učenici naše škole jako vole prirodu i žele pomoći da naša škola bude još lijepša. I zato je naša škola - Eko škola.

Punimo kolica šljunkom

kojim nasipamo kamenu čipku.

Trebalo je zamiješati cement za manje popravke pristupnog puta.

Uređujemo živicu uz školsku zgradu.

Pokošenu travu skupljamo grabljama i
krcamo u kolica i odvozimo u kompostanu.

Bager je došao u pomoć: kopa temelj za kameni monolit.

Također prenosi ogromno kamenje do mjesta gdje će postati spomen-obilježje.

Kamen je na svom mjestu - samo ga treba učvrstiti.

Tlo oko kamena morali smo dovesti u red.

Jedna od stijena na svom mjestu.

Posljednje upute domaru Bori kako i gdje pričvrstiti metalnu ploču sa natpisom na kamen.

Tekst:
Ana Makelja

Fotografije:
Petra Badžim. Ivana Marinov, Glorija Žarkov

objavio: Administrator   datum: 15. 5. 2013.