PRIJAVE I UPISI U SREDNJE ŠKOLE

Sukladno kalendaru objavljenom u brošuri „Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2013./2014.“, 15. travnja 2013. započele su prijave u sustav Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole.
Savjetujemo sve kandidate da redovito prate mrežnu stranicu www.upisi.hr (klikni)
Sve detalje o elementima i kriterijima za upis u srednje škole, postupku prijave i stvaranju lista poretka za upis pročitajte u brošuri "Prijave i upisi u srednje škole 2013./2014" (klikni)

26. travnja 2013. ministar je donio Odluku o upisu učenika u I. razred srednje škole (klikni) za školsku godinu 2013./2014.

RIJEČ MINISTRA

Drage učenice i učenici,

upis u srednju školu velik je korak u životu svakoga učenika, a odluka o samom izboru srednje škole jednako je važna jer će u velikoj mjeri odrediti vaš daljnji životni put.

Kako je riječ o odluci koju nije jednostavno donijeti, od iznimne je važnosti dobro se informirati. Stoga smo pripremili brošuru koja će vam pružiti potrebne informacije kako biste se što lakše i uspješnije pripremili za nadolazeće upise.

U brošuri ćete pronaći sve podatke o promjenama koje smo uveli kako bismo vam olakšali i pojednostavnili prijave i upis u srednje škole, a elemente vrednovanja vaših učeničkih postignuća učinili jasnijim, objektivnijim i pravednijim.

Vođeni željom da svatko od vas, u skladu sa svojim interesima i sposobnostima, upiše željeni obrazovni program, od ove godine prijave i upisi u srednje škole obavljat će se prvi put Internetom. Upravo zahvaljujući e-upisima, bit će vam pružena mogućnost prijave više programa obrazovanja, do deset, u više različitih škola. Svoj rang moći ćete usporediti sa svima onima koji su prijavili isti program obrazovanja, a informacije o cijelomu postupku i obrazovnim programima bit će vam dostupne u svakome trenutku.

Nova Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednju školu donosi određene izmjene u načinu bodovanja osnovnoškolskoga uspjeha. Naime, budući da je znanje koje se stječe tijekom osnovnoškolskog obrazovanja preduvjet uspješnom obrazovanju u srednjoj školi, radi objektivnijeg vrednovanja vašeg rada, za upis u srednju školu uzet će se u obzir vaš uspjeh u svim višim razredima osnovnog obrazovanja, a ne samo u posljednja dva razreda.

I za kraj, želim vam da što lakše odaberete, uspješno upišete te još uspješnije svladate željeni obrazovni program te tako učinite prvi korak u svoju, nadam se uspješnu, obrazovnu budućnost.
                                                                                             Vaš ministar,
                                                                                             dr. sc. Željko Jovanović

(Preuzeto iz brošure „Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2013./2014.“)

objavio: Administrator   datum: 16. 4. 2013.