Posjet učenika 8. razreda Kninu i Vukovaru, 17.-19. 9. 2019.

Više pod opširnije.

Postati čovjek

ljepše je nego postati kralj.

A.G.Matoš

Posjet učenika 8. razreda Kninu i Vukovaru

Terenska nastava za učenike naše škole započela je u Zvonimirovom gradu na Kninskoj tvrđavi, a  nastavila se u Vukovaru te je obuhvatila učenje o vrijednosti Domovinskoga rata i bitkama koje su se vodile na tim područjima te značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske. Nakon niza interaktivnih predavanja učenici su posjetili memorijalna mjesta na širem području Vukovara, Trpinjsku cestu, „groblje tenkova“, Kukuruzni put, jedini put kojim je do opkoljenog Vukovara stizala humanitarna i medicinska pomoć, Vukovarsku bolnicu, Borovo, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, najveću masovnu grobnicu u Hrvatskoj, Ovčaru, mjesto gdje se dogodio zločin nad hrvatskim zarobljenicima, mjesto gdje je ubijeno 276 osoba, a još se traga za posmrtnim ostatcima 76 osoba.

Učenici su upoznati i s kulturnom i povijesnom baštinom Vukovara. Posjetili su dvorac Eltz gdje je smješten Gradski muzej Vukovar, Muzej vučedolske kulture, pastoralni centar sveti Bono. Vožnja Dunavom vodenim autobusom „Bajadera“ namijenjen razgledu Vukovara bio je posebno zanimljiv zbog toga što je zatvoren kaljenim staklom katamaranskog je tipa pa se stječe puni osjećaj vode, kao da se hoda po vodi. Druženje i sklapanje novih prijateljstava se nastavilo na brodu uz glazbu, u disko-klubu „Rich“.

Terenska nastava je završila Školom mira, predavanjem čiji je cilj bio da učenici odnesu svojim domovima poruke mira, nenasilja, tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja gdje su učenici naše škole osvojili treće mjesto.

Gordana Pulić, prof.

objavio: Iva Bakotić   datum: 20. 9. 2019.