Martinje

Sveti  Martin  i  u  našoj  školi

Sveti  Martin -  Martinje  obilježava  se  diljem  Lijepe  Naše, a  11. studenoga  2009. obilježen  je  i  u  našoj  školi. Na natječaj koji je raspisala Učenička zadruga "Maslina", odnosno njena Maslinarsko - vinogradarska sekcija, djelatnici  škole  su  donijeli  svoje  vino, a  ocjenjivački sud (Danica Ercegović, Krešimir Crljen, Ruzarijo Bolanča i Velibor Janković)  tijekom  dana  mora  ocijeniti  vina  i  proglasiti  tri  najbolja. Predsjednik  suda je  profesor  Velibor  Janković  te  je  on  mjerodavan  da  nam  nešto  kaže  o  tom  događaju.

Ocjenjivački sud radi

Novinari: Čije  je  najbolje  vino?

Velibor: Još  ne  znamo, ocjenjivanje  je  u  tijeku. Sad  smo  otprilike  na  pola  posla. Pristiglo  je  devet  vina. Sve  se  odvija  u  organizaciji  Učeničke zadruge "Maslina". Ovo  je  drugi  put  da  to  radimo, a  kakvi  će  rezultati biti  i  koje  će  vino  biti  najbolje, to  ni  sam  Bog  ne  zna, znat  ćemo  negdje  za  pola  sata. Ne  smijemo  objaviti  rezultate  ranije. Zanima  li  vas  zašto  su  kruh  i  sir  na  stolu?

Novinari: Recite  nam, ocjenjuje  li  se  i  sir?

Velibor: Vina  su  različitoga  okusa, arome  i  mirisa. Da  bi  se  neutralizirao  okus  prethodnoga  vina, uzme  se  komadić  sira  i  kruha  pa  se  to  pojede  da  bi  se  u  ustima  promijenio  okus, tada  možeš  objektivno  ocjenjivati. Sir  nije  na  stolu  da  bismo  se  najeli, nego  da  bismo  mogli  ocjenjivati. Ovo  vino  ne  pijemo, već  promućkamo, pomirišemo, kušamo  i  ispljunemo  u  kantu. Može  tako  i  bilo  tko  od  vas  ocjenjivati.

Predsjednik stručnog suda uručuje ZLATNU DIPLOMU Lorenti Gracin za najbolje vino

Nakon  pola  sata  stigli  su  i  rezultati.

Najbolja  vina, sorta babić, berba 2009. g. :

1. ZLATNA DIPLOMA - vino  Lorente  Gracin

2. SREBRNA DIPLOMA -  vino  Silvije  Jadrijević

3. BRONČANA DIPLOMA -  vino  Nenada  Marinova

Gospođa Lorenta Gracin sa ZLATNOM DIPLOMOM

Lovačko društvo je za ovu priliku poklonilo divlju svinju. Na ručku i degustaciji vina nazočili su brojni djelatnici škole i njihovi gosti.

Do  sljedeće  godine: "Uzdravlje!"

Novinarska skupina, učenice  VI. razreda

objavio: Administrator   datum: 12. 11. 2009.