Rašina bunja kod Vodica: radionica suhozida

21. svibnja 2011. u povodu Dana muzeja u organizaciji Turističke zajednice Vodice, Kulturnog doma Vodice i Muzeja grada Šibenika, podno Gospe od Okita kraj Vodica, predstavljena je javnosti tabla s informacijama o Rašinoj bunji. Tom prilikom organizirana je radionica suhozida, a u svemu su sudjelovali voditelji naše Učeničke zadruge "Maslina" Nenad Marinov i Velibor Janković.

Tabla s informacijama o Rašinoj bunji postavljena na Dan muzeja 2011.

Zašto je ova bunja jedinstvena hrvatska građevina?

Od desetak tisuća posve suhozidnih građevina u Hrvatskoj samo četiri imaju više spojenih prostorija, a od njih svega dvije svoje prostorije spajaju i izduženim prolazima. Stari stan u Samogradu na otoku Žirju ima niske, poklopljene prolaze među svojih pet prostorija, a Rašina bunja savršeniji visoki prolaz.

Ovo je jedina potpuno suhozidna hrvatska građevina s prolazom izgrađenim na način nepravog (lažnog) luka, kakav u presjeku odražava način gradnje čitave građevine - nepravo svođenje. Zato su u Rašinoj bunji jedine naše suhozidne prostorije među kojima se prolazi uspravno, bez saginjanja.

Prostorije su široke 3,2 m i visoke 3,3 m, a prolaz među njima dug 1,3 m i visok 2,3 m. U jadranskoj Hrvatskoj takva suhozidna sekcija postoji još samo u nekoliko vrlo izduženih građevina (oblik "preokrenutog broda") čija jedina prostorija izgleda kao hodnik.

Tloris i presjeci Rašine bunje

Dok traje radionica suhozida, proučavaju se papiri o bunji

Suhozidarica

Jadran Kale (s punim ustima) Nenadu Marinovu: "A kad će bunja kod vaše škole?"

Vrijedni suhozidari po završenom poslu sređuju dojmove na kamenoj klupi koju su danas izgradile - ženske ruke!

objavio: Administrator   datum: 21. 5. 2011.